Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium)
Występuje głównie w Europie Środkowej, Afryce Południowej i części Azji. Osiąga długość do 4 m. Posiada 4 przyssawki oraz wieniec haczyków (26-28) na główce. Macica ma od 7 do 12 odgałęzień. Żywicielem pośrednim jest świnia, a ostatecznym człowiek. Występuje w postaci wągrów w oczach, mięśniach i mózgu świni. Człowiek zaraża się spożywając niedogotowaną wieprzowinę, w której znajdują się wągry, lub też jedząc pokarmy zanieczyszczone kałem zawierającym jaja pasożyta. Tasiemiec uzbrojony żyje w jelicie cienkim człowieka.
Główne objawy zarażenia tasiemcem uzbrojonym to:
- brak łaknienia lub wilczy głód
- spadek wagi
- nudności
- bóle głowy
- niedokrwistość
- wstręt lub pociąg do pewnych pokarmów
- gorączka
- utrata wzroku
- napady drgawkowe.
- brak łaknienia lub wilczy głód
- spadek wagi
- nudności
- bóle głowy
- niedokrwistość
- wstręt lub pociąg do pewnych pokarmów
- gorączka
- utrata wzroku
- napady drgawkowe.
Tasiemiec uzbrojony może występować u człowieka nie tylko w postaci dojrzalej, ale również w stadium larwalnym, a więc człowiek może być dla niego żywicielem pośrednim. Jaja wydostają się na zewnątrz wraz z kałem przy rozerwaniu się ścianek członów lub z okresowo odpadającymi od strobili członami. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego świni skorupka jaj ulega rozpuszczeniu i wydostaje się larwa (onkosfera). Posiada ona 6 haków embrionalnych, za pomocą których przebija ściany żołądka lub jelita cienkiego i wpada do naczyń krwionośnych lub limfatycznych. Onkosfera wędruje wraz z prądem krwi do wątroby, mięśni, serca, płuc lub mózgu. Po dotarciu do odpowiednich narządów onkosfera przekształca się w wągier – ciało larwy staje się pęcherzykiem wypełnionym cieczą. Do osiągnięcia postaci dojrzałej płciowo wągier musi się dostać do przewodu pokarmowego żywiciela ostatecznego, czyli człowieka. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego człowieka wraz z niedogotowanym mięsem, wągier pod działaniem soków trawiennych uwypukla skoleks, a haki i przyssawki przybierają normalną pozycję. Skoleks i szyjka rosną i w wyniku powstania poprzecznych bruzd tworzą się na tylnym końcu nowe człony i powstaje dojrzały tasiemiec.
Ludzie, którzy mają w przewodzie pokarmowym Taenia solium mogą ulec samozarażeniu. W czasie wymiotów występują skurcze antyperystaltyczne, w wyniku których człony tasiemca przedostają się z jelita cienkiego do żołądka. W żołądku z dojrzałych jaj wydostaje się onkosfera, która przebija błonę śluzową przewodu pokarmowego i przekształca się w wągier.
Komentarze
Prześlij komentarz