Homotoksyny
Homotoksyny są to wszystkie substancje, które mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka, chociaż u innych gatunków nie wywołują objawów chorobotwórczych.
Homotoksyny możemy podzielić na egzogenne i endogenne. Homotoksyny egzogenne, to takie substancje szkodliwe, które dostały się do naszego organizmu z zewnątrz. Dostają się one do naszego organizmu ze środowiska zewnętrznego przez skórę, układ oddechowy czy pokarmowy. Mogą to być metale ciężkie, alergeny, wirusy, grzyby, bakterie, konserwanty, a także stres. Natomiast homotoksyny endogenne, to substancje szkodliwe powstałe w wyniku procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. Zalicza się tu bilirubinę, kreatyninę i kwas mlekowy.
Twórcą nauki zajmującej się homotoksynami, czyli homotoksykologii, był niemiecki lekarz i farmaceuta Hans Heinrich Reckeweg (1905-1985).
Organizm człowieka w naturalny sposób dąży do pozbycia się szkodliwych substancji i zachowania równowagi. Do naturalnych mechanizmów mających na celu usunięcie toksyn zalicza się oddawanie moczu, kaszel, kichanie czy pocenie się. Jeżeli w organizmie zgromadzi się zbyt wiele toksyn, nasz organizm rozpoczyna uruchamianie celowych mechanizmów obronnych, które mają na celu zneutralizowanie i wydalenie homotoksyn – zaczynamy chorować.
Homotoksykologia zakłada, że większość chorób jest skutkiem działania toksyn na nasz organizm. Postać choroby i jej przebieg zależy rodzaju toksyny, czasu jej działania oraz jej ilości zgromadzonej w organizmie.
Doktor Reckeweg podzielił działanie toksyn na 6 faz.
Fazy humoralne – układ odpornościowy jest nienaruszony, a praca układów wewnątrzkomórkowych niezaburzona.
- faza 1 – wydzielania – występuje zwiększona aktywność mechanizmów wydzielniczych.
- faza 2 – zapalenia – pojawia się wysiękowy stan zapalny, który umożliwia szybkie wydalanie toksyn.
Fazy odkładania – składowanie toksyn w macierzy, co powoduje zmiany w jej budowie i funkcjach.
- faza 3 – depozycji – mechanizmy wydalania są zbytnio przeciążone.
- faza 4 – impregnacji – toksyny stanowią już składnik tkanki łącznej i macierzy, co wpływa negatywnie na ich strukturę i funkcje.
Fazy zwyrodnienia – układy w komórce ulegają coraz większemu zniszczeniu, zaś układ wydalania nie radzi sobie z tak dużą ilością toksyn.
- faza 5 – degeneracji – uszkodzenie i zniszczenie większych zespołów komórek określonego narządu.
- faza 6 – dedyferencjacji – powstają zmienione formy komórkowe. Następuje rozwój nowotworu.
Homotoksykologia zaleca stosowanie preparatów homeopatycznych, a także naturalnych metod oczyszczania organizmu. W takich oczyszczających terapiach stosuje się preparaty pojedyncze, złożone, katalizatory i organopreparaty, oraz zwiększa się ilość wypijanych płynów do 3 litrów dziennie.
Komentarze
Prześlij komentarz