Brodawki

Brodawka jest grudkową zmianą skórną, która jest wywołana zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.  Brodawki są zwykle niebolesne, a otaczająca je skóra nie ulega stanowi zapalnemu. Wirusy HPV posiadają materiał genetyczny w postaci kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Okres wylegania się wirusa może trwać około 3 lat, zaś okres utajenia, kiedy nie dochodzi do powstawania nowych zmian, może wynosić nawet 4 lata. Wirus brodawczaka ludzkiego skupia się w jądrach komórek górnej warstwy keratocytów (komórek skóry), namnażają się i zostają uwolnione do warstwy rogowej.

Zakażenie wirusem HPV następuje przez kontakt pośredni lub bezpośredni. Zakażeniu sprzyja uszkodzenie skóry, wszelkiego rodzaju rany, otarcia, zadrapania. Do zakażeń najczęściej dochodzi na basenach, siłowniach, salach gimnastycznych i innych miejscach, w których jest ciepło i wilgotno. Kilkanaście rodzajów wirusa HPV jest przenoszonych drogą płciową.

Wyróżnia się kilka form klinicznych brodawek wywołanych przez wirusa HPV:
- brodawki pospolite – występują najczęściej na twarzy i owłosionej skórze głowy, na łokciach, palcach i kolanach. Są to pojedyncze lub mnogie grudki i guzki skórne o kształcie kulistym lub nieregularnym. Przyjmują kolor biały, żółto-brązowy lub czarno-szary. Są twarde, a ich średnica nie przekracza 1 cm.
- brodawki mozaikowe – inaczej mówiąc jest to skupisko brodawek płaskich, w którym można dostrzec granice pojedynczych brodawek, (co daje obraz mozaiki). Ich powierzchnia nie przekracza kilku centymetrów kwadratowych.
- brodawki błony śluzowej – do brodawek błony śluzowej zaliczamy: brodawki płaskie, brodawczakowatość jamy ustnej, choroba Hecka (ogniskowa hiperplazja nabłonka).
- brodawki płaskie – występują na twarzy, szyi, kolanach, nadgarstkach, przedramionach u osób w każdym przedziale wiekowym. Mogą również rozprzestrzeniać się wzdłuż zadrapań poprzez samozakażenie. Mają postać płaskich, lekko odstających guzków skórnych o matowym żółto-brązowym kolorze.
- brodawki podeszwowe – występują na podeszwach stóp i na powierzchniach dłoni. Z powodu stałego ucisku mają postać lekko wyniosłą lub płaską. Wrastają głęboko i często są bardzo bolesne.
- brodawki nitkowate – występują na powiekach, wargach, twarzy, lub szyi. Mają postać wydłużonych i cienkich rozrostów.
- brodawki wokół paznokci – występują na wałach paznokciowych i pod paznokciami. Mają kształt nieregularny, są szorstkie i odstające. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.
- brodawki w okolicy narządów płciowych i odbytu – występują tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Zaliczamy do nich: brodawki płaski i brodawki olbrzymie narządów płciowych oraz kłykciny kończyste.

Komentarze

Popularne posty